3 min read

🤳 Какво е инфлуенсър?

🤳 Какво е инфлуенсър?

Едно нещо нон-стоп взривява интернет тази седмица, и това е ареста на Стоян Колев. Мрежата още седи взривена.

Генезиса на лицето е толкова назад във времето, че в оригиналните репортажи за Стоян Колев - “лек автомобил БМВ с пренабити номера” и “купона започна София, но ще свърши в Банско” видеото използва Adobe Flash. FLASH хора. Децата ви не знаят какво е това! През 2012 Стоян Колев е на 25 години. И не е известен с нищо, освен с този клип.

Сега е известен генгста и ахил от троя. И щото предизвиква ангажираност в социалките.

Смешното за мен е, че големите телевизии, понеже нямат добро разбиране за интернет го наричат “инфлуенсър”. Защото за “много известен сред малко хора” все още нямаме дума.

А той инфлуенсър не е. По-скоро интернет комик. Или човек с биполярно разстройство. Защо трябва да приравняваме че човек с много (колко?) последователи към инфлуенсър?

Аз ако съм на Асоциацията на инфлуенсърите, ще се разгранича от Стоян Колев. Ще изляза с 10-стъпки чек лист какво е инфлуенсър и какво не. Манифест за честно инфлуенсърство. Стикер легитимен инфлуенсър, БДС.

Ако съм на Забрадена музика ще го премахна от билетите си, че ще бъде на 1 юни на дърти градина на джулая. След кампанията в социалните мрежи, че дават голфа на Стоян Колев, който се оказа че кара Ауди.

🤡 Меме на седмицата

Продължание от миналата седмица.

ПРОГРЕСИВНИТЕ се разграничиха доста щуро от Kalina de Sajonia-Coburgo-Gotha y Gómez-Acebo, Kalina de Bulgaria, но поне се разграничиха.

ДБ не направиха един статус за прайда. Нито за Калина.

Браво ДБ. Ако четете тези слова, може ли за момент да се замислите и да кажете кой ви е таргета?

Да не би да е този, който семейно не се познава нито в ПБ нито в Прайда. Ама според мен този таргет се припокрива с този на Възраждане/Величие.

Критика: смотанички сте, но пък претенциозни.

📠 Интернет новина на седмицата

  • Леко със забавяне, тази седмица има една новина и тя касае нас, европейците. Касае ни, че покрай многото регулации няма да ползваме новото сири. Епъл обявиха всичкото ново и то не е в ЕС.
Apple now has a real AI assistant, that probably isn't cutting edge, and certainly can't build you a whole website or refactor your code base, but is capable of a wide set of real consumer AI use cases, powered by personal data that overlaps partially with what Google and Meta have, but that OpenAI and Anthropic really don’t have at all. Most importantly, it's pretty clear that this is now real: the demos were live, the beta is available, though with a waitlist, and people outside Apple who have got access, report that, yes, it is exactly what Apple showed. So, they're back in the game.

Понякога си пиша с американски автори на подобни стейтмънти че не всички от ЕС искат това. Но реално регулациите на ЕС за DMA са толкова далечни и бюрократични че европейския гражданин няма власт над тях. Което не е добре.
Има ли смисъл от айфон следващ? Няма. Това няма да го прокарат следващата пролет, или никога. Ще ставаме не-европейци за новите функции в софтуер.

🍸 Забава

💸 Какво си купих и е ОК

(Ревюта на неща, които съм ползвал + оферти)

  • ПАК пас тази седмица. ВИЕ какво си купихте?

💡
Ако ви е харесалa плънката, ама моля ви, препратете на приятели да се абонират, адресът е planka.govori-internet.com и всичко е безплатно. Ако пък много ви е харесало, може да подкрепите бюлетина в Patreon. Препоръки? planka@govori-internet.com.

До плънка!
Еленко