🎭 Цивилизацията и хуморът
Тази седмица плънката е без оригинални разсъждения, но пък отделих един цял ден намеря и да преведа* статията на Самюел А. Вайс Shaw, "Arms and the Man", and the Bulgarians. Тя е публикувана през 1990-та в The Shaw Review – годишен сборник на Penn State University, посветен на писателя, политически активист, нобелов лауреат и съосновател на London School of Economics - Джордж Бърнард Шоу. В нея се говори за премиерата на пиесата "Оръжията и човекът" в Берлин, Виена и Прага, която е минала по сценария на патакламата пред Народния театър след поставянето на пиесата от Джон Малкович тази седмица, само че преди 100 години. И са замесени българи пребогато.
* И си затвърдих мнението, че ChatGPT/Google translate просто не става за превод на завъртяни, нюансирани текстове.
Изумително и много, много смешно - наслаждавайте се!
🍖 Плънката
Шоу, “Оръжията и човекът” и българите
Откъс от статия от Самюел А. Вайс
...
Следващата постановка е в Берлин. Ойген Робърт, директорът на Theater am Kurfürstendamm, насрочва премиерата на “Оръжията и човекът” на 26 септември 1924 г. Българското посолство в Германия, усещайки нестихващата чувствителност към комедията на Шоу, моли театралното ръководство да изтегли пиесата, защото е подигравка с българския народ. Ръководството любезно отговаря, че сатирата на Шоу е насочена не само към българи, но и към сърби, руснаци и австрийци, и че в други свои произведения Шоу със задоволство сатиризира и собствения си народ (Шоу е ирландец - бел. пр.). Той не щади и французина Наполеон или пък римлянина Цезар. Ръководството учтиво обяснява, че Шоу има артистичната привилегия да не приема човешките отношения твърде сериозно, а да им се смее. Неговото намерение не е просто да нарани българските чувства, а да представи забавление за всички добри европейци. По този начин молбата на посолството е учтиво отхвърлена.
При така заформящата се сензационна и скандална премиера, българските студенти в Берлин размислят и отказват да ходят. На свой ред, театърът премахва някои реплики от текста. След като научава за спора, Шоу решава да не им остане длъжен. В писмо от 28 септември 1924 г., публикувано на 6 октомври в либералния вестник Berliner Tageblatt (подкрепящ позицията на театъра), той пише:
Много съжалявам, че пиесата ми “Оръжията и човекът” е засегнала чувствата на българските студенти в Берлин и Виена. Но ги моля да не забравят, че точно това е и работата на един писател - да докосне публиката.
Класическата дефиниция за функцията на писателя е “да възпитава нравите чрез осмиване”. Както древната Атина е трябвало да се примири с унижената си гордост от Аристофан, Франция - от Молиер, Норвегия - от Ибсен, Ирландия - от Син, че и Англия - да не споменаваме и останалия свят - от мен.
Комедията е възможна само в много цивилизована държава, защото в сравнително варварска страна, хората не могат да понасят подигравки към своите глупости и не търпят нищо друго освен невероятно храбри и добродетелни родни герои, които побеждават противниците - злодеи, които за предпочитане са чужденци. Цивилизованата публика се наслаждава на това да се смее на себе си и знае колко е полезен смехът за самата нея. Цивилизованите българи се радват на “Оръжията и човекът” толкова, колкото и германската публика, а всъщност дори повече, защото са по-директно замесени.
Варварските българи (България, както и другите нации, има своите селски и варварски елементи) се държат точно, както моите сънародници се държаха, когато пиесата The Playboy of The Western World на Син беше поставена в Дъблин: те са разярени от това, което им се струва лична обида.
Очевидно има много варвари сред българските студенти в Берлин и Виена (всъщност всички ние сме малко варвари в студентските си години), но тъй като тук в Берлин съдим именно по тях за нивото на цивилизованост на родината им, аз ги моля да седнат, да се посмеят и да аплодират като всички останали, дори вътрешно да им се иска да ме застрелят, както много хора в Англия и Америка.
Те ще забележат, че храбрият и почтен майор Сергий Сераноф не застрелва капитан Блънчли, въпреки че разбира, че капитанът се смее на неговия романтизъм и дори го кара да се смее на себе си. Искам българските студенти също да се смеят на това.
Зная, разбира се, че обществените библиотеки, електрическите звънци и многоетажните къщи с вътрешни стълбища не са новост, каквато бяха през 1885 г. И е отминало времето, когато можеше да се убие Стамболов само защото не си е миел ръцете (една от причините).
Но не мога да повярвам, че който и да е български студент, колкото и да е невинен, вярва, че поколението на българите, които са се борили да се измъкнат от векове турско потисничество, е в състояние да се наслади на всички изтънчености, които днес са стандарт.
Когато българските студенти, с моето искрено приятелско съдействие, развият чувство за хумор, няма да има повече проблеми.
Бърнард Шоу
Много по-рано, защитавайки реалността на „Оръжията“ от тези, които го обвиняват в подигравка с героизма и оскърбление към България, Шоу, в A Dramatic Realist to His Critics (юли 1894), пише за историческия момент в България през 1885-86 г.:
...когато необходимостта от отблъскване на атаката на сърбите направи от българите героичен народ за шест месеца. Но те току-що бяха избавени от векове мизерно турско робство и по този начин едва започваха да работят върху собственото си изцеление от варварството — или, ако щете, да се заразяват с болестта на цивилизацията — те бяха много неосведомени герои, с безгранична храброст и патриотичен ентусиазъм, но същевременно с толкова малко военни умения, че трябваше да се подвизават под командването на руски офицери. И техните опити за западна цивилизация бяха почти същите като техните опити за война — поучителни, романтични, неосведомени. Те бяха нация от смели начинаещи във всяка област.
В действителност, както ще стане ясно, Шоу бърка за руските офицери.
Въпреки отговора на Шоу, българските емоции не стихват. В същият сезон, когато „Оръжията и човекът” се играе в Берлин, Андрокъл и лъвът е поставена в Народния театър в София. В съобщение от 31 декември 1924 г., публикувано в Berliner Tageblatt на 4 януари 1925 г., научаваме, че премиерата на „Андрокъл“ в София е съпроводена с освирквания — очевидно насочени не срещу пиесата, а срещу Шоу — но въпреки това, представлението продължава до края. На следващата вечер обаче, опозицията организира саботаж. Нереално голям брой военни офицери са разположени в театъра и преди да се вдигне завесата, член от трупата се явява и умолява публиката да се въздържа от демонстрации, в името на честта на театъра. Когато завесата се вдига на красивата сцена — пустиня с палми, — всичко е спокойно; също и когато се появява ръмжащия от болка лъв, но в момента, в който Андрокъл започва да говори, вълна от мощни кашляния от публиката раздира залата. Завесата пада. Полицията предупреждава публиката да се държи прилично и пиесата продължава с това как Андрокъл се обръща към лъва. Отново започва силна кашлица.
Това идва в повече на лъва: актьорът излиза от роля, изправяйки се на задните си крака, маха главата на лъва от костюма си и обявява, че повече няма да играе. Завесата отново пада и опозицията избухва в патриотични химни, принуждавайки публиката да стане на крака. Тогава започват да се редуват оратори, произнасяйки пламенни речи пред публиката. „Няма да слушаме пиесата; ние сме патриоти!“ — провиква се човек от партера. „Вие сте идиоти!“ — отвръща млада дама от балкона. Следват още патриотични песни и ожесточени реплики, след което вечерта приключва с взривяване на смрадливи бомби в залата, подготвени от саботьорите. Опозицията, водена от офицерите, които тайно си сътрудничат с полицията, успява и пиесата е свалена. Кореспондентът на вестник Tageblatt отбелязва, че Шоу е бил абсолютно прав.
Пет години по-късно, протестите на българските студенти в Прага срещу предстоящата премиера на „Оръжията и човекът“ на 9 април 1929 г. в театър „Винохради“ карат театралното ръководство да промени сценария на пиесата така, че действието се развива в Албания! В деня на премиерата, полицията е разположена в готовност в театъра, но очакваните демонстрации не се случват, като „албанското население на Прага“, както саркастично отбелязва New York Times (10 април), „е твърде малко, че да направи проблем.“
...
1. Да споделите или най-добре да препратите този брой на приятели/колеги да се абонират. Познатият адрес е planka.govori-internet.com и всичко е безплатно.
2. Да го подкрепите в Patreon.
Препоръки? planka@govori-internet.com.
🤡 Меме на седмицата
Киро Брейка пее "Стари дядо" на протест против купения вот.
🃏 Политика
- Не мога да разбера този парламент ще почва ли изобщо. Борисов от сега плаши с нови избори.
- Амстердам забранява протестите, след като израелски фенове са били преследвани от араби след мач на Нидерландски и Израелски отбор. Феновете са организирали са протест с израелски знамена преди мача, атакували са къщи, на които е било окачено палестинското знаме и са скандирали "няма училища в Газа, защото не останаха деца".
- Хубава галерия от изборите в САЩ.
📠 Техмологии
- Гида на The Verge за коледни тех подаръци е супер.
- Малък 3D модел коруба на Mac Pro, в който да мушнете новите Mac mini.
🍸 Забава
- Интересна статия за PolyMarket, Kalshi и другите полу-хазартни сайтове/апове/пазари, които видяха изборите в САЩ по-ясно от социологическите агенции.
- Пингвин изскочи на плаж в Австралия, 4000+ км. от Антарктика. После нямало климатични промени.
💸 Оферти4ки
(Подбор на изгодни неща, които съм забелязал.)
- През ноември The Ordinary предлагат 23% отстъпка от тяхната козметика. А ако не сте чували за нея - достъпни, минималистични мазила без мъмбо-джъмбо и прилагателни.
До плънка!
Еленко