3 min read

📺🤳🏻 Транс-медийни инфлуенсъри

📺🤳🏻 Транс-медийни инфлуенсъри

По празниците гледах повече конвенционална телевизия и ми направи впечатление как се запълват участниците в полу-риалити форматите, "Черешката на тортата" или сутрешните блокове ала "Гала".

Панелистите в ТВ са със странен подбор в България и като цяло страдаме от липса на звезди/знаменитости (или както там бихте превели celebrities). Трендът в последните години е към редиците неизвестни театрални актьори, бивши спортисти, готвачи и пев(и)ци с 1-2 парчета, да се добавят и инфлуенсъри. Критерият кой е инфлуенсър и кога получаваш тази значка си остава неясен.

Телевизиите слагат етикета "инфлуенсър", без да се обясняват и предполагат, че публиката знае какъв е този човек, какво прави, как си изкарва хляба и от какво разбира. А истинските инфлуенсъри със сигурност разбират от нещо конкретно.

Инфлуенсърите са третирани като хора-брандове и продуцентите спестяват на публиката техния акаунт или как да ги намерят, предполагам, за да не правят скрита реклама. Това правило, което телевизиите са приели до абсурдност, прави цели блокове безсмислени и построени на пасивни конструкции. Като се спестява не само информация, която може да донесе позитивна реклама, но и тази, която ще докара и негативна. Например - като отваряха IKEA в Mall of Sofia, имаше сегмент в новините - "нов магазин на IKEA отвори в столичен мол", където IKEA са платили за сегмент, но от телевизията спестяват мола, за да не правят реклама. Което прави цялото нещо безсмислено. Или "отровни лютеници бяха изтеглени от пазара" - кои лютеници? Не става ясно, но вие внимавайте.

Така публиката трябва да седне да направи reverse-engineering и да потърси по имената на човека по всички социалки и с какво е известен.

Има цели формати, в които хората се записват не толкова заради парите (защото няма), аз заради слава. "Ергенът" е пример за това, където участничките често имат онлайн бизнес свързан с дрехи или красота, които искат да развият с малко слава. Но телевизиите не публикуват акаунтите.

В крайна сметка много предавания са пълни с хора, които са непознати на никого, но носещи лейбъла "инфлуенсър". Щото дори най-известните инфлуенсъри си имат ниша и за широка публика са почти никой.

По-голямата картина е, че рядко известен в една онлайн среда (instagram) може да скочи в друга (tiktok) и обратното. Същото важи и за телевизия/интернет - Юксел Кадриев има едва 25 000 фалъра. И рядко хората, които са добри в една медийна среда са интересни в друга. Извън контрола на инстаграм или тик-ток, където автора знае какво прави, в средата на едно студио или риалити един инфлуенсър е просто скучен. Както акаунта на водещия по-горе.

🤡 Меме на седмицата

Галена в Cybertruck с извънземното (instagram link). Кибер чалга 💞

🃏 Политика

(Tази седмица технологии и политика са почти сляти, чак се чудех кое къде да слагам.)

📠 Техмологии

🍸 Забава

💸 Оферти4ки

(Подбор на изгодни неща, които съм забелязал.)

💡
Ако ви е харесалa плънката, ама моля ви, препратете на приятели да се абонират, адресът е planka.govori-internet.com и всичко е безплатно. Ако пък много ви е харесало, може да подкрепите бюлетина в Patreon. Препоръки? planka@govori-internet.com.

До плънка!
Еленко