4 min read

💬 В колко затворени чата участвате?

💬 В колко затворени чата участвате?
Партньори

🎖️Добре дошли в "Плънка" - бюлетин на Говори интернет. Благодарим на: 
• SiteGround - българска компания, достигнала целия свят, която предлага не само хостинг, а собствени продукти за вашето присъствие онлайн.
• Fashiondays.bg - онлайн магазин с добре подбрана селекция от всякакви дрехи и светкавична доставка.

През няколко години пускам в затихващата социална мрежа Twitter супер представителна анкета "в колко групови чатa участвате"; от миналата година:

Ако показва нещо, е че хората търсят сигурен начин да достигат до други близки хора по интереси без посредник или реклами. Това не беше така преди 10 години, мисля си.

Освен чат на входа, на училището на детето, на байк клуба, на предстоящо събитие/пътуване, често се чудя в какви чатове се организират политическите партии. Във връзка с последните скандали в САЩ и българските аналогии, където все още сме на ниво лични чатове в политическите обвинения.

И чисто философски:

  • ако се разкрие един таен групов чат, дали вината е споделена сред участниците?
  • отегчени ли сте, когато ви добавят в нов групов чат?
  • коя е бройката присъстващи, след която един такъв чат става неефективен?
  • трябва ли един групов чат да има етикет или универсални правила, например без мемета?

Кой е най-странният групов чат, в който сте били забъркани?

🤡 Меме на седмицата

Един приятел ми го прати. И не е иронично. Какви времена, а?

📠 Интернет новина на седмицата

  • Най-важното: излезе съдебното решение Apple да разреши на разработчиците на приложения да съобщават в аповете си за цените извън ябълковата система за плащания, т.е. да казват и да линкват към сайтовете си. Засега това е само в САЩ, но се предполага, че Apple изчакват обжалването и ще го пуснат до целия свят. Спомням си, когато Netflix стартира за iOS - като отвориш апа имаше само 2 бутона: login и help. Поради тази забрана (да каниш хората на сайта) нямаше идея как да си направиш акаунт. Правилно решение, макар и много закъсняло. Spotify вече са направили нова версия на апа и чакат.
  • Пропагандата (технологична) придобива интересни измерения, след като роботи се състезават редом с хора в полумаратон в Китай. На екипите им е позволено да сменят батериите на роботите и да ги вдигат, ако паднат. Докато това е по-скоро PR ход, не така стои въпросът с автономните роботи, които се обучават с AI: седи един робот и гледа дълго време (дни) работници как заваряват. После прави същото, ама денонощно. Гениално и плашещо.
  • В Бразилия разследват KidFluencers, т.е. деца, които рекламират услуги и откровени схеми на други деца в TikTok и местни социалки. 83% от гражданите от 7 до 17 години там имат акаунти в социалните мрежи. Замислете се за тази цифра. Също се замислете, че голяма част от тези деца са тикани от родителите им, за да изкарат някакви пари. Кара ме да се замисля у нас дали агенцията за закрила на детето е готова за подобни дистопични катаклизми.

🍸 Забава

  • Какво ще се случи с Тайван е темата на новия брой на Economist. САЩ все по-малко ги интересува сигурността на други "съюзници" и се занимават с безсмислени търговски войни, така че е много вероятно да се случи нещо лошо, я на демокрацията, я на самия остров.
  • Сигурно не сте чували за Бхавиш Агравал, но "индийският Илон Мъск" е интересен герой, който казва за своята компания за ел. коли Ola Electric - "Tesla for the West, Ola for the rest", съпроводено с патриотични теми. Започва от производство на електрически скутери – 150 км. пробег, цена $1000 – и вече има 50% от пазара в Индия, и съответно е милиардер. Но скутерите напоследък се бъгват и/ли запалват (съпроводени с вайръл видеа), та Ola Electric преживява трудни времена. Супер репортаж за Бхавиш/Ola на любимия ми сайт Rest of World.
  • Как се формират добрите и лошите навици, ново изследване. И как да ги променим. Деструктивните навици (пушене) не са предвидени от еволюцията и са по-трудни за отбиване.

💸 Оферти4ки

(Подбор на изгодни неща, които съм забелязал.)

  • Не точно полезно за нашия пазар, но напоследък пия безалкохолни бири и съм изумен колко зле са българските. Всичките наши - Каменица, Старопрамен и Пиринско имат вкус на развален зрънчо. Гръцко ревю: Вергина и Митос са в пъти по-вкусни, макар и с 0.4% алкохол.
  • Това с батериите е старо като света, но за различните записвачески подкаст неща си взех бързо зарядно + батерии eneloop pro от Panasonic. Повече капацитет и работят на по-студено.
💡
Ако ви е харесалa плънката, ама моля ви, препратете на приятели да се абонират, адресът е planka.govori-internet.com и всичко е безплатно. Ако пък много ви е харесало, може да подкрепите бюлетина в Patreon. Препоръки? planka@govori-internet.com.

До плънка!
Еленко