🌮 Кулинарният уеб е неизползваем

Причината да напиша това e, че се опитах да намеря сайта на този бюлетин от друг компютър, който не знае историята ми.
Ами, почти невъзможно е заради хилядите кулинарни уебсайтове, които предлагат 25 варианта за плънка: от агнешко до ашваганда. И защото повечето напомпани кулинарни сайтове имат И "плънка" И "нюзлетър" обсипани по себе си.
Силна конкуренция.
Което ми напомни да се оплача за състоянието на "кулинарния уеб". Да имаш откриваем кулинарен сайт е трудно, а за да е самодостатъчен или печеливш е почти невъзможно, ако не се топнеш във вълнуващият свят на оптимизацията за търсачки.
SEO героите така са напомпали интернета с ключови думи, че глупавата търсачка се обърква и сервира резултати, които не вършат работа никому.
В наши дни една откриваема рецепта в кулинарен сайт представлява следното:
- Започва с дълго есе за лелята на автора на сайта как като е бил невръстен в лятото на 1999 е правила съответната баница на двора в къщата, където растат (3 ключови думи), използвайки (15 ключови думи) и с тези (13 други ключови думи) може да се постигнат (5 ключови думи за резултата), които да доведат до щастие за (споменаване на деца), особено ако се комбинира с (3 ключови думи).
- След всеки втори абзац има реклама, а след 15-20 скрола SEO есе, което гърми от прилагателни и неревантни думи, стигаме до съставките, които често са заменени с готов продукт (конкретен бранд), защото има спонсорство на съответния сайт, което поражда съмнение какво точно правим тук.
- Изпълнението на рецептата отново е напомпано с нерелевантни думи, което оставя съмнение, че целия сайт е писан за Google, не за хора.
Както и да е, тази война е загубена. Съмнявам се ИИ да подобри нещата, щото се тренира от същите тези сайтове. Призовавам за съдебна отговорност на Google.
И не ме карайте да коментирам инста/тик-ток готвачите. Не е сериозно.
Частичното решение на моя кулинарен проблем е абонамент за NYTimes Cooking които (алилуя) наскоро направиха опция да се сменят мерните единици от унции и фърлонги на милилитри и грамове. Също така коментарите са безмилостно полезни, защото казват как хората които са сготвили ястието са го подобрили. И са изумително добре подредени.
Но когато искаш местни хитове като супа от лапад или праз със сливи, NYTimes не помага.
Как готвите вие?
🤡 Меме на седмицата
Протестите в Белград.
🃏 Политика
- Величие влиза в парламента във второто полувреме, след много безпрецедентни патаклами. Безполезен факт: партията има най-доброто съотношение на жени/мъже депутати в българската история: 50/50.
- В Сърбия, Унгария и Румъния има масови протести, макар и по различни причини (тези в Сърбия не са про-европейски, Румъния е разделена, а Унгария макар и в ЕС, се борят с техния вожд). Малкия протест в сряда тук прави България да изглежда стабилна, макар че някак си тук знаем, че далеч не е така, просто корупцията е стабилизирана, а ние сме мързеливи.
- С оглед на падането на пазара в САЩ, добро обяснение "какво е корекция".
📠 Техмологии
- Apple обяви че отлага поне с година рекламираното Apple Intelligence, като изтекло вътрешно мемо от среща показва, че нещата са доста притеснителни. Google обяви годишната си конференция в края на май и имат шанс да ги засенчат откъм софтуер.
- ИИ нещото на седмицата е Manus, което мисли и разсъждава (пример). Дълбоко в себе си това е Claude с екстри, но е супер интересно като експеримент.
- OpenAI вече публикива заплатите на своите "агенти", т.е. изкуствения интелект направен да ви върши конкретна задача за вашата фирма. $2000 за високодохден работник, $20000 за интелект с докторска теза. Дали плащат осигуровки?
🍸 Забава
- Рекламата "на кашлицааа щом дойдее ред" е инхаус поръчка на фирмата Vedra International. Без агенция. Чакам някой да направи тек-хаус ремикс.
- Състезание по бягане в непозната местност само с компас при наличен ураган. Много добра история от NYTimes.
💸 Оферти4ки
(Подбор на изгодни неща, които съм забелязал.)
- Сезонът на велосипедите - топ байк компютъра на Garmin за €400.
- Anker 40W зарядно с 2 USB-C чучура за €18.
До плънка!
Еленко