3 min read

💸 Make Sofia Cheap Again

💸 Make Sofia Cheap Again

Мислехте, че няма плънка? Няма "няма". Ако четете това, да знаете че вашата плънка тества как е оупън рейта на този бюлетин в дълъг уикенд. Enjoy.

Партньори

🎖️Добре дошли в "Плънка" - бюлетин на Говори интернет. Благодарим на: 
• SiteGround - които предлагат не само хостинг, а собствени продукти за вашето присъствие онлайн.
• Fashiondays.bg - всякакви дрехи и светкавична доставка, и разбира се, че имат приложение
• Merkle - нашите партньори се завръщат в шоуто. Супер компания за електронна търговия, която търси хора като вас.

Да говори за цени е афродизиака на българина, както съм казвал и преди, особено разговорите за имоти. Цените по заведенията са друга подобна тема.

От една страна, е хубаво че цените на храна и обслужване в София така високи, че ни карат да се чувстваме европейци, т.е. да не ни става лошо като ходим из Европа.

От друга, сравнявайки сферата в България и, да речем, Гърция или Италия, си мисля за следните по-абстрактни причини в София да е необяснимо скъпо:

  • Къс сезон - по-малко активни месеци с туристи карат маржовете да са по-високи когато някой има да плаща, за да компенсира дните в които този някой го няма.
  • Липсата на наследственост - семейните ресторанти в София са рядкост, камо ли такива движещи от няколко поколения. Замислете се кой е ресторанта в който сте били и е останал непроменен или се е задържал с нивото от 2000-та примерно?
  • Липса на ноу-хау "кое работи". Начинът как се прави ресторант се предава чрез опит. Много неща от захарчетата, през размера и вида на столовете и масите, до одеалцата, печките за студ или начина по който се прави и сервира кафе в Гърция примерно са сходни (и работещи) навсякъде в държавата. Сякаш има бранд бук и дизайн ленгуич. У нас всичко е различно, освен (ахъм) ужасната традиция салатите да не се сервират овкусени.
  • Неоптимизирани процеси и доставки. Доставчици на лед, на зеленчуци, на нещо специфично за ресторантите са рядкост. Понякога си мисля че в България всички ресторанти са като принтери, ремиксиращи продукти от МЕТРО.
  • Липсата на "вериги" с процес. Happy е добър различен пример как има опашка от хора, които искат да влязат в заведение. Само идете на Раковски или срещу св. Неделя в петък вечер. Но там ги посреща оптимизиран дигитализиран процес и горе-долу сходна храна. Навсякъде другаде има learning curve за мястото, който изморява. От там и цените.
  • Количество вместо качество. Менюта от 10-15 страници. Пица, суши и бургер секции. Трябва да има всичко, без значение дали е вкусно. На кой му трябва това?

Това е. Защо според вас у нас е скъпо? Или сме недоволни и мрънкачи?

🤡 Меме на седмицата

Видеото от новината по-долу 👇🏻

📠 Интернет новина на седмицата

  • OpenAI и Сам Олтман наеха Johnny Ive за $6.5 млрд. Т.е. купи компанията io без ясен продукт (имали планове за някакво ИИ устройство през 2027), но ще правят нещо вече заедно. Изключително захаросан тийзър клип и сайт, в който описват какъв ще бъде вайба на бъдещето, ама без да казват нищо. Джони Айв крачи като Джар Джар Бинкс, а Сам Олтман като C3PO. Какво ще правят тези хора? Това че Айв е събрал звезден дизайн екип от Apple кадри какво значи? Айде да казват вече, че то не се трае.
  • Google проведе годишното си световно, с 2 тона иновации, много от които на ранен етап и неясно дали ще дойдат в живият живот, както винаги. Не знам за вас, но аз лично имам чувството, че повечето неща, които Google обявяват са там от миналата гдоина. Акценти:
    • Click-free search с ИИ. Вече можеш да питаш "как работи Х", "намери ми китайски ресторант" или да казваш "купи ми зелена рокля" и получаваш отговор директно в самия гугъл без резултати в сайтове които трябва да преглеждаш, отваряш и четеш като някакво животно. Натъжавам се от такива неща; щото скоро няма да правим сайтове, които търсачката да обикаля, а ще събмитваме "контента" си в Google, през нашите канали, за да стига хората. Нещо като ютюб, ама за всичко.
    • XR очила. Да направим същото като Meta, (или Apple според слуховете), белким продуктовия жанр хване дикиш.
  • Джей Ди Ванс описва ИИ надпреварата с Китай като следващото "състезание по въоръжаване". Но докато САЩ се напъват за модели, Китай се занимават с практическо приложение. Анализ на Economist, който показва че развитието на ИИ може да доведе 6% ръст на икономиката в САЩ, и 3.5% в Китай, защото сферата на услугите там е по-ниска и са фокусирани в производството.

🍸 Забава

  • В тази дъждовна пролет и преобладаващите новини с изкуствен интелект, препоръчвам sci-fi класиката от 1956-та година Forbidden Planet (линк за безплатно гледане). Първият научнофантастичен филм, в който се намесва фройдистката психология, конфликтът човек : технологии и неконтролираното познание. Бонус, това е първият филм с "електронен" саундтрак; разбирайте - синтезатори.

💸 Какво си купих и е ОК

(Подбор на изгодни неща, които съм забелязал или неща, които харесвам.)

  • Купих си 3-ти чифт New Balance 991 в живота, може би най-удобните обувки за ходене. Безобразно скъпи са станали, чакайте намаление, понякога падат до €100.

💡
Ако ви е харесалa плънката, ама моля ви, препратете на приятели да се абонират, адресът е planka.govori-internet.com и всичко е безплатно. Ако пък много ви е харесало, може да подкрепите бюлетина в Patreon. Препоръки? planka@govori-internet.com.

До плънка!
Еленко